На Збручі громадські активісти та місцеві жителі розібрали дві незаконні дамби (Фото)

Опубліковано:
15 Березня, 2017 о 10:13

Уже більше двох років громадські активісти та жителі прилеглих сіл до річки Збруч борються з наявністю незаконних дамб на водоймі, через яку катастрофічно нищиться річка. Та зрозумівши, що влада та правоохоронці не поспішають усунути цю проблему – люди самотужки вирішили розібрати незаконні греблі на Збручі у районі Скали подільської та села Бережанка Борщівського району. Усі разом небайдужі громадяни повитягали з ріки бетонні плити. Про цю попереджувальну акцію на сторінці у Facebook написали представники ГО «Скеля»:   

«Всього було з півсотні представників тернопільських громадських організацій – Протидія корупції та моніторинг екології “Скеля”Правий Сектор Тернопільщина, Національний Корпус Тернопільщина,  ЕкоМайдан Тернопіль, Команда TURE, Файні МандриСИЛА ЛЮДЕЙ Тернопільська областьДемАльянс ТернопільОб’єднання “Самопоміч” – Тернопіль, журналісти, місцеві жителі. Але акція носила, в першу чергу, демонстраційний характер. Якщо б завданням було суто демонтувати дамбу, активісти не робили б в фейсбуці «декларації про наміри», а приїхали б серед ночі і не кликали б з собою пресу. Якщо б з боку громадськості відбувалося порушення Закону – безперечно, втрутилися б поліціонери тернопільської і хмельницької областей. Але вони, як в анекдоті – на що можна дивитися вічно, кожне зі свого берегу спостерігали, як тече вода, горить вогонь в очах і як працюють 50 пар рук. Попередньо активісти зверталися до керівництва Тернопільської області із проханням посприяти демонтажу незаконної дамби. Для того, щоб в рамках одного дня розібрати бетонні плити дамби, треба важка техніка.  Але керівництво певно, образилося на «Вільний Дністер». Активісти змусили їх депутатів проголосувати за заборону спорудження 6 ГЕС на Дністрі, притому два рази (в березні 2016 і 2017). У влади не було мотиву допомагати. До візиту активістів на ГЕС в Скалі готувалися: 

1. На ГЕС в Скалі перекрили шлюзи, всю воду пустили на дамбу – так, що вода переливала через неї і щоб хлопці позамочували шкарпетки.

2. ТОВ «Сібекс» експлуатує також інші ГЕСи на Збручі, зокрема «Жабинецьку» вище по течії. Спеціально для активістів з неї спустили масу води. Річка стала настільки повноводною, що можна було повірити, що Збруч колись був межею держав. Взагалі, дата – не акції, а всесвітнього дня боротьби проти дамб, вибрана невдало: в березні найвищий рівень води в річках. В північній півкулі треба десь в серпні, коли води так мало, що Збруч пішки переходиш.  Але чекати серпня або поки на Жабинецькому водосховищі закінчиться запас води не можна було – в неділю працювати гріх. Цікаво, що вже до вечора суботи рівень Збруча знизився на півметра. 3. Днем перед акцією дамбою під’їхав екскаватор, порозгортав бетонні плити в руслі таким чином, що вода пішла поверх них. Підібратися до них і розхерячити стало неможливим. Гесівці, певно, начиталися книжки з історії облоги Скалецького замку, бо оборону млина організували, як книжка пише – головна брама замкнена, з одного боку високий паркан, з іншого – заповнений водою рів.
Активісти зробили хід конем – почали напомпували повітрям човен, щоб на ньому переправитися до дамби, не проходячи по «приватній території». Надували настільки сильно, що паркан, яким була відгороджена приватна територія, почало розхитувати поривами вітру. Активісти почали рятувати його, гуртом ловитися за нього, щоб за однією секцією у вирій не полетіли й інші. А так як в них на рукаві були червоно-чорні пов’язки, збоку це виглядало, що хтось щось хотів поламати, але це не так. Це був атмосферний катаклізм. Симпатики гесів наполягають на тому, що дамба біля млина була ще тоді, коли бабця Австрія дівчинкою була. Але це – не так. Дамба постала вже за останнього царя Гороха («ТОВ Сібекс») на місці заболоченого берега, а законні (непідроблені) документи на неї так і не постали ніколи. Ніколи раніше в Скалі (на цьому місці) не було ГЕС. Так, в пізньорадянські часи на цьому місці була недолуга спроба спорудити дамбу, але з того нічого не вийшло. Лиш в 2014 року почалося спорудження капітальної дамби в три ряди бетонних плит. До побудови радянською владою низки ГЕСів на Збручі в 1950-их роках енергія річки працювала для млинів. Слухати, що «колись тут була дамба» – в їхньому спорудженні не було ніякої потреби, технологія інша (дериваційна). На повороті річки робився відвідний канал, який захоплював 20-30 відсотків води, основна ж частина річки вільно рухалася далі. Мало того, під час паводків такі дамби неминуче були б зруйнованими – не стільки водою, скільки розгніваними власниками городів вище по течії, на землю яких розливалася б річка. 

Читайте також

Проти активістів, що зруйнували незаконну дамбу, відкрито кримінальне провадження

Зараз кримінальна справа, порушена проти власників ГЕС Борщівським відділом поліції, блукає хитросплетіннями правового лабіринту. Якщо ви колись блукали в печері і годинами намотували кола, то ситуація приблизно така ж. Поки наша влада, замість стежити за дотримуванням чинного законодавства, абстрагується від реальності, поки займається популізмом, люди розділилися на дві категорії: 

1. Так як промисловість, сільське господарство фактично знищене (чекає інвестора), або ж належить небожителям, перша категорія «користується моментом» і «розпайовує» все, що ще не приватизоване – ліси, русла річок, камінь, рибу; скоро почнуть вагонами вивозити в Дойчланд чорнозем, красти за цими вагонами рейки і шпали. 

2. (Не)нормальні люди, які замість відпочити у свій вихідний – в неприродній формі ґвалтують державні органи. Подумати тільки, змушують їх діяти відповідно своїх посадових інструкцій! А якщо в державних органів функції зовсім атрофовані (як з історією з дамбою в Скалі), то громадськість мусить робити все сама. 

P.S. Проскочила інформація, що за результатами акції є двоє постраждалих (набитих) з приймаючої сторони. Так як ніхто з активістів нікого не бив, логічний висновок, що гесівці або набили один одного, або ж кожен набив сам себе»,  – зазначають громадські активісти.

Дамба на річці Збруч Фото: соціальні мережі

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Меморіал пам’яті на Тернопільщині має відображати релігійність і світськість, – священник ПЦУ
14:20, 22 Липня, 2024

Меморіал пам’яті на Тернопільщині має відображати релігійність і світськість, – священник ПЦУ

Блоги

ТОП новини тернопільщини: