Зима найбільше безпечний період для головної водойми міста Тернополя. Зимою життя у ставі частково завмирає, але з настанням тепла повернуться усі проблеми здоров’я нашого озера. Здається, що боротьба із забрудненням та за якість води це справа спеціалістів, але до проблеми «цвітіння води», надмірного росту і розкладу рослин у водоймі, зменшення кількості кисню та, відповідно, кількості риби, має відношення кожен з нас, адже однією з причин такого становища називають надмірний вміст у воді фосфатів.
Фосфати це добриво, яким харчується водні рослини та синьозелені водорості. У воду вони потрапляють разом з водопровідною водою, навіть, після очищення на водоочисних комплексах. Найбільш поширеними у використанні є фосфат натрію, кальцію і калію.
Перегляньте також:
- В’ячеслав Негода став на бік Тернопільського мистецького коледжу ім. Соломії Крушельницької
- Почаїв у 1920-1930-х роках: історія на фотографіях
Фосфат натрію використовується як розпушувач для тіста, а у медицині, як проносне і, як пом’якшувач води, входить до пральних порошків.
Читайте також
Фосфат кальцію входить до складу кісток і зубів, а також входить до складу зубних паст.
Фосфат калію має робити воду м’якшою, це компонент засобів для миття, шампунів, а також використовується в харчовій промисловості, як антиоксидант та бактеріоцидна речовина.
Усі перераховані вище фосфати важливі для життєдіяльності організмів. Але потрапляючи у прісні водойми фосфати провокують надмірний розвиток планктону та «цвітіння води», що провокує загибель риби і раків, так як надзвичайно бурхливо ростуть водорості та вища водна рослинність, які активно використовують розчинений кисень у воді.
Уявіть, щодня тисячі людей Тернополя та його околиць перуть порошками з фосфатами, миють посуд засобами з фосфатами! Науковці кажуть, що навіть з полів, де фосфати використовують, як добриво, менше потрапляють у воду фосфатів, ніж з стічних вод населених пунктів.
Кожна людина, яка поцікавиться складом гелю для посуду, шампуню, зубної пасти або порошку для прання і відшукає серед пропонованих такі, які не містять фосфати, суттєво зменшить потрапляння фосфатів у воду, відповідно допоможе скоріше повернути здоров’я нашому Тернопільському ставу і водній системі області. Слідкувати потрібно і за кількістю порошку, яким перуть одяг, адже часто господині насипають його понад міру. А також згадати, що сода та гірчичний порошок дозволяють безпечно помити посуд та не залишають хімічної плівки на склі.