На Львівщині зберігся храм, у якому служив автор гімну України

Опубліковано:
4 Березня, 2017 о 09:29

У селі Стрілки Старосамбірського району на Львівщині збереглася церква, в якій служив автор Державного Гімну «Ще не вмерла України» Михайло Вербицький. Цей храм має рідкісну назву — святого Євстахія, названий так на честь римського воєначальника, який загинув за християнську віру — разом із дружиною і двома синами. Церква вшановує пам’ять цього святого 3 жовтня. Як пояснив нинішній парох Стрілок отець Володимира Паращинець, таку назву храмові селяни дали чисто з практичних міркувань: до цього часу вже закінчувалися основні польові роботи, і селяни мали змогу попразникувати і поярмаркувати, бо колись на храмові празники у цих селах відбувалися великі торговиці. Про те, що в цьому храмі служив автор гімну «Ще не вмерла України», вказує важливий церковний документ — «Шематизм Перемиської єпархії», який уклав відомий церковний історик, священик Дмитро Блажейовський.

«Тільки у ті часи наша церква мала інший вигляд, була меншою майже наполовину і мала статус каплиці, — каже отець Володимир. — Отець Михайло Вербицький був адміністратором цієї каплиці з 1853 по 1856 роки… Перед Другою світовою війною — 1939 року — до церкви прибудували притвор, а сама будівля храму походить із 1792 року». 



Читайте також

15 січня 1992 року Верховна рада ухвалила музичну редакцію гімну України (Відео)
Гімн України визнаний найкращим гімном серед серед 192 країн світу (Відео)

Храм святого Євстахія належить до пам’яток місцевого значення. З трьох боків він оточений цвинтарем, і з пагорба, на якому розташований, відкривається прекрасний краєвид на Карпати і річку Дністер. Можливо, вже тут наспіви річки і гірських вітрів нашіптували священикові й композиторові ту безсмертну мелодію, яка увіковічнила його ім’я. У будь-якому разі, місцеві жителі стверджують, що мелодія Державного Гімну України була написала у Стрілках, хоча це трохи не співпадає з історичними фактами. Найімовірніше, ця мелодія появилася у селі Млини на території теперішньої Польщі, де отець Вербицький служив до останніх днів свого життя…

Про те, що в храмі служив отець Михайло Вербицький, вказує меморіальна дошка. Місцевий священик каже, що це зобов’язує його «служити вірно і патріотично своєму народові». Він мешкає на плебанії, на тому ж місці, де жив колись отець Михайло Вербицький, тільки от будівля вже не та. Нинішня — з 1902 року, а на її місці колись була інша, дерев’яна. Плебанія розташована біля підніжжя гори, а церква — на горі. Цікаво підніматися туди — таке відчуття, що справді сягаєш небес

…Недавно у селі була пересувна виставка до 200-річчя від дня народження Михайла Вербицького — з експонатами із сіл Завадів і Залужжя Яворівського району та з доданими експонатами із церкви святого Євстахія, зокрема іконою цього святого, яку в 1944 році пробила куля. Зараз виставка експонується в краєзнавчому музеї в райцентрі Старий Самбір. А село готується до 200-річного ювілею Михайла Вербицького. Його іменем названа місцева школа, і ось уже п’ятнадцять років у Стрілках проходять фестивалі духовної музики імені отця Михайла Вербицького. Цьогорічний фестиваль відбудеться 26 квітня: у село приїдуть найкращі церковні й шкільні хори району та області.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #автор, #вербицький, #гімн України, #михайло, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі





Інтерв'ю
«Spektr» – нове лице відомої стоматології
10:14, 17 Листопада, 2024

«Spektr» – нове лице відомої стоматології

ТОП новини тернопільщини: