“Запрашаме вшитких лемків і малих лемчаток на лемківску Велию. Будеме наслідувати звичаі самой Велиї з повір’ями і обрядами. Будеме варити, куштувати і валькатися по сіні.” Автентичні різдвяні страви разом з дітьми з Монастириська та гостями з Тернополя готували у музейному комплексі “Лемківське село” лемкині, а юні лемки прикрашали в хаті та на дворі традиційну ялинку. На її вітах знайшли місце іграшки зроблені руками дітей та лемківських господинь – фігурки з вати, паперові ангелики, гірлянди з ватним сніжком та фарбовані срібні шишки. Біля ялиночки щедро настелили сіна.
Киселиця, борщ підбиваний, ушка з грибами, пенцак (кутя), бобальки, пирогу с капустом, грулі обаряни з частком, горох дзямлений, фізола з квашеним капустом, грибы підбиваны, ябчанка, юха з сушені – традиційні лемківські страви на перший день Різдва. До святої вечері готують дванадцять пісних страв.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Віра Куриляк, керівник ансамблю “Ґречні фраїрки”: “Ви не уявляєте, яке все по особливому смачне у музеі, і діти ідять все, не так як вдома.”
Лариса Сорока, товариство “Лемківщина” : “Так сте робили, як колиси при бабці. Ялиночку ставили перед Велийом. І на ялиночку давали ябка, цукерки, горіхи. Біво, что на цілі свята смикати і ховатися од бабці. А она робила вигляд, же не відіт. І сіна нанесло.”
Щоби передати молоді рецепти страв та різдвяних традицій рідної Лемківщини протягом грудня та на початку січня у музеї проходили різні майстер-класи. Вікна прикрасили витинанки (заняття проводила голова “Лемкоклубу” Анна Кирпан), смаколиками лемківської кухні радувала гостей директор музейного комплексу Лемківське село Віра Дудар. Ідею директора про проведення різдвяних майстер-класів підтримали працівникі музею Тетяна Козак та Людмила Харик.
Фото: Віра Куриляк, Віра Дудар