Ми ділили апельсин: нас багато, він один. Приблизно за таким сценарієм кожного року відбувається прийняття бюджету Тернопільщини. Та цього разу голосування за новий бюджет області пройшло легко та на одному диханні. Гроші з народного гаманця поділили без дискусій та з мінімумом балачок. Причин такої аномалії як мінімум дві. Одні депутати заявили, що їхні колеги просто відсторонилися від цього процесу. Інші переконували, що до голосування бюджет обговорили настільки детально, що до нього зовсім не залишилось запитань. Тим не менше, основні цифри затверджено, пише Тижневик “Номер один”.
Депутати + Барна
Перегляньте також:
- Українська краса на службі перемоги: в Тернополі відбудеться благодійний захід «Традиції як тренд UA»
- Як потрапити в екіпаж танка “Leopard”
Майже одноголосно депутати прийняли головний фінансовий документ області. Спершу він пройшов обговорення у депутатських комісіях. Саме там точилися основні дискусії. Потім бюджет потрапив у сесійну залу. Хоча тут мали місце певні непорозуміння. Зокрема, «свободівці» звинуватили очільника області Степана Барну, який водночас є депутатом обласної ради, в тому, що він не проголосував за пріоритетний для краю документ.
Читайте також
Справді, Барна з’явився в залі вже під кінець обговорення і свій голос попросив зарахувати протокольно. Тим не менше, без коментарів зі сторони націоналістів, звісно, не обійшлося, адже тема суміщення посад голови ТОДА та депутата для них, очевидно, є болючою і вони не можуть пережити цієї, на їхню думку, несправедливості.
Та все ж перейдемо до бюджету-2017. Проект головного фінансового документа області представив депутатам директор департаменту фінансів облдержадміністрації Степан Скибиляк. Посадовець заявив, що новий бюджет буде більший на три мільярди гривень, ніж цьогорічний, і становитиме 10,5 мільярда гривень. Задоволення від цього ані депутати, ані чиновники не приховували. Єдиний момент, на який звернули увагу обранці, у бюджеті закладено мінімальну заробітну плату на рівні 3200 грн. Тож у цифрах різко зросли витрати на заробітну плату.
На наступний рік визначено доходи обласного бюджету в сумі 5,5 мільярда гривень. Розрахунковий показник на галузь освіти складає 440,8 мільйона. Обсяги видатків на охорону здоров’я становлять 684,7 мільйона гривень. Видатки на утримання бюджетних установ, підпорядкованих департаменту соціального захисту населення, та на здійснення соціальних виплат найуразливішим категоріям населення складають 51,6 мільйона гривень (без урахування субвенцій з державного бюджету). Обсяг видатків на галузь культури та мистецтва визначено у сумі 74,9 мільйона гривень, на фізичну культуру та спорт – 20,2 мільйона. А тепер кожну сферу проаналізуємо детальніше.
Освіта. На галузь освіти в наступному році передбачено майже 441 млн. грн., у тому числі 146, 7 млн. грн. освітня субвенція. Додаткова дотація з державного бюджету місцевим на фінансування видатків з утримання закладів освіти становить 123 млн. грн.
У 2016 році надзвичайно гостро стояло питання фінансування закладів профтехосвіти, працівники яких кілька місяців були без зарплати. У наступному році така ситуація, обіцяють депутати, не повториться. На утримання професійно-технічних закладів залучено ресурс обласного бюджету майже 24 млн. грн. (приблизно на рівні минулого року). Крім того, передбачено кошти освітньої субвенції та додаткової дотації. У результаті витрати на професійну освіту, порівняно з 2016 роком, збільшено на 34 млн. грн. і в загальному становлять 127,4 млн. грн. На фінансуваннДляя Кременецького професійного ліцею, фінансування якого з 1 січня буде здійснюватися з обласного бюджету, заплановано 11,1 млн. грн.
У цілому на заробітну плату в сфері профтехосвіти передбачено 95,3 млн. грн. Враховано доплату до мінімальної заробітної плати – 6,5 млн. грн., надбавку за престижність праці педагогічним працівника – 16%. На виплату стипендій передбачено 19 млн. грн. Її розмір у наступному році для дітей-сиріт становитиме 961 грн., інших дітей – 311 грн.
Медицина. Видатки на галузь охорони здоров’я в наступному році складатимуть 684,7 млн. грн., з них 619 млн. – це кошти медичної субвенції. Понад 103 млн. грн. планують витратити на придбання медикаментів для закладів охорони здоров’я. З них 3,8 млн. грн. спрямують на екстрену допомогу. Крім того, у бюджеті передбачено кошти на забезпечення ліками окремих категорій населення. Зокрема, для хворих на цукровий діабет планують спрямувати 24,5 млн. грн., на гемодіаліз для хворих із нирковою недостатністю – 43 млн. грн.
На виплату заробітної плати працівникам галузі передбачено 477,4 млн. грн. Цих коштів цілком достатньо, аби повністю закрити 2017 рік по зарплаті медикам із врахуванням окладів, надбавок, допомоги на оздоровлення тощо.
Соціалка. Галузь соціального захисту населення отримає в наступному році 51,6 млн. грн. З них майже 47 млн. грн. підуть на утримання установ соціального забезпечення. Останні планують отримати близько 17 млн. грн. власних надходжень. Вони надійдуть за рахунок сплати 75% від розміру пенсії підопічних. На соціальні виплати передбачено близько 5 млн. грн.
Культура. Утримання галузі культури та мистецтв обійдеться області в наступному році 75 млн. грн. В основному бюджет між собою розділять найбільші культурні гуру Тернопільщини. Обласний драмтеатр та театр актора і ляльки спільно отримають фінансову підтримку в розмірі 20 млн. грн. У цю суму враховано і надбавку за академічність, яка стала предметом конфлікту між депутатами та акторами наприкінці 2016 року. Її виплачуватимуть у розмірі 20%. Ще 13,3 млн. грн. фінансової підтримки отримає Тернопільська обласна філармонія.
Спорт. Найменше коштів у новому бюджеті передбачили на галузь спорту – 20,2 млн. грн. В адміністрації переконують, що цього вистачить на виплату заробітної плати. Фінансову підтримку отримають товариства «Динамо» та обласне відділення Національного олімпійського комітету.
На утримання обласної ради у 2017 році передбачено 7,4 млн. грн., з них 5,4 млн. грн. – видатки на заробітну плату з врахуванням окладів, доплат тощо.
На підтримку обласних програм в обласному бюджеті передбачено 32 мільйони гривень. У більшості підтримка спрямується на фінансування соціальних програм, зазначив Степан Скибиляк. Серед них: програма «Турбота», основою якої є соціальний захист інвалідів області (4,7 млн. грн.); «Ветеран» (2,5 млн. грн.) – життєзабезпечення ветеранів підтримується системою пільг та компенсацій, які визначені відповідними законами.
Не менш актуальною є програма підтримки учасників АТО (1 млн. грн.) – це комплекс заходів, що здійснюються на місцевому рівні для фінансової, соціальної, юридичної та психологічної підтримки військовослужбовців та членів їхніх сімей, сприяння вирішенню їхніх соціально-побутових проблем.
Фінансуватиметься з обласного бюджету і програма розвитку агропромислового комплексу (1,1 млн. грн.). Її мета – забезпечення стабільності розвитку, враховуючи те, що сільськогосподарська галузь є однією з пріоритетних для Тернопільщини.
Кілька мільйонів на свою діяльність отримали комунальні підприємства області. Це питання стало предметом дискусії. Одні депутати вважають, що підприємства не дієві, тому це пусте витрачання коштів. Інші, навпаки, що їх слід підтримати.
– Спершу дамо їм гроші, а за деякий час попросимо показати результат. Якщо його не буде, вживатимемо заходи до керівників. Однак ми маємо спробувати. КП не можуть працювати без коштів. У них застаріла база, немає матеріальних ресурсів. Іншими словами, немає старту, адже вони роками не працювали. Наше завдання – дати їм старт і проконтролювати результат, – підсумував голова облради Віктор Овчарук.
Зоряна Гарасимів